Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
26.03.2025 23:15 - Той плаче през джунглата! Той жали за старите дни! (антикомунистът, оцелял и през комунизма в България)
Автор: blog13 Категория: Политика   
Прочетен: 669 Коментари: 6 Гласове:
4


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Той е поет. Всяка вечер чете старите поети на България - ония, предкомунистическите. Когато бе млад. Жалба за младост. Няма да се върне. Дъжд, няма, няма да вали. Виновни са комунистите.

И почва с Димчо Дебелянов:


Помниш ли, помниш ли тихия двор,
тихия двор в белоцветните вишни? –
Ах, не проблясвайте в моя затвор,
жалби далечни и спомени лишни,
моята стража е моят позор,
моята казън са дните предишни!

Помниш ли, помниш ли тихия двор
шъпот и смях в белоцветните вишни? –
Ах, не пробуждайте светлия хор,
хорът на ангели в дните предишни –
аз съм заключеник в мрачен затвор,
жалби далечни и спомени лишни,
сън е бил, сън е бил тихия двор,
сън са били белоцветните вишни!


Следва Ран Босилек:

Бяла, спретната къщурка,
две липи отпред.
Тука майчина милувка
сетих най-напред.

Тука, под липите стари
не веднъж играх;
тука с весели другари
скачах и се смях...

Къщичке на дните злати,
кът свиден и мил!
И за царските палати
не бих те сменил!

Следва третата ракия...

Ред е на Яворов:

 

Те пият... В пиянство щат лесно забрави
предишни неволи и днешни беди,
в кипящото вино щат спомен удави,
заспа ще дух болен в разбити гърди;
глава ще натегне, от нея тогава
изчезна ще майчин страдалчески лик
и няма да чуват, в пияна забрава,
за помощ синовна всегдашния клик.

 

Кат гонено стадо от някой звяр гладен,
разпръснати ей ги навсякъде веч -
тиранин беснеещ, кръвник безпощаден,
върху им издигна за всякога меч;

...

Четвъртата ракия

...
 

Те пеят... И дива е тяхната песен,
че рани разяждат ранени сърца,
че злоба ги дави в кипежа си бесен
и сълзи изстисква на бледни лица...
Че злъчка препълня сърца угнетени,
че огън в главите разсъдък суши,
че молния свети в очи накървени,
че мъст, мъст кръвнишка жадуват души.

 

А зимната буря им сякаш приглася,
бучи и завива страхотно в нощта
и вихром подема, издига, разнася
бунтовната песен широко в света.
И все по-зловещо небето тъмнее,
и все по се мръщи студената нощ,
и все по-горещо дружината пее,
и буря приглася с нечувана мощ...

 

Те пият и пеят...

 

 







Гласувай:
4



1. krumbelosvet - На крива ракета
27.03.2025 05:19
космосът пречи.
Такива като тебе са убивали деца.
цитирай
2. blog13 - Такива като тебе са убивали деца. ...
27.03.2025 09:58
krumbelosvet написа:

Такива като тебе са убивали деца.


В голямата книга е написано, че трябва да гледаш гредата в собственото си око, а не сламката в чуждото. В случая, имаш нахалството да коментираш постовете ми, при положение, че си забранил коментарите под твоите постове.

Съвсем естествено е, да си и убивал деца, дори да си избил десетки хиляди свои братя и сестри и да не знаеш. Така както не знаеш, разбира се и поради что си се припознал в мене, не само че съм убиец на деца, но и изобщо що ме нападаш в случая - и ти не знаеш.

Диагноза: Ша-шав.
цитирай
3. kvg55 - blog13,
27.03.2025 22:28
Кажи го кой е тоя поет, бе?
цитирай
4. krumbelosvet - В "Голямата книга" няма комунисти
28.03.2025 05:25
А Димчо загива марцина, като ВСИЧКИ загинали във войните на ТВОЯТА България, г-н 13.
Така се ражда проклетата поговорка "Няма вече балами, избиха ги на фронта". Така се ражда и Андрешко.
А ти търсиш сламката в чуждото око.
Бай Тошо плати последните задължения към Гърция. От "гола душа" ги платихме.
И ако не бяха партизаните и участието ни във войната на страната на Съюзниците, днес Пд щеше да е Филипополис. Както Солун е Салоники.
цитирай
5. blog13 - Кажи го кой е тоя поет, бе? Не е ...
28.03.2025 10:33
kvg55 написа:
Кажи го кой е тоя поет, бе?


Не е един. Много са.
цитирай
6. blog13 - В "Голямата книга" ...
28.03.2025 10:48
krumbelosvet написа:
В "Голямата книга" няма комунисти

А Димчо загива марцина, като ВСИЧКИ загинали във войните на ТВОЯТА България, г-н 13.
Така се ражда проклетата поговорка "Няма вече балами, избиха ги на фронта". Така се ражда и Андрешко.
А ти търсиш сламката в чуждото око.
Бай Тошо плати последните задължения към Гърция. От "гола душа" ги платихме.
И ако не бяха партизаните и участието ни във войната на страната на Съюзниците, днес Пд щеше да е Филипополис. Както Солун е Салоники.


В голямата книга, няма комунисти, да. Така че, време е да се абстрахираш от комунистите и да видиш същината. А същината ти е нещо, което дефинира и комунистите.

В случая, ти обърнах внимание, на гредата в твоето око. Която ти не видиш.

Ясно е като бел ден - ти си турил цензура в твоя блог. Редно ли е, етично ли е, да коментираш чуждите в тая ситуация? Приличаш точно на планинитенабългария. По тоя показател приличаш на него.

А има и известна разлика (зер, нали същината искаме да видиме). Той спами просташки чуждите теми. А ти пак спамиш, макар и не просташки.

В случая спамиш, защото не знайно защо, почваш да ме нападаш мене и да ми казваш за МОЯТА БЪЛГАРИЯ. Ми аз па ше ти кажа, че това е и ТВОЯТА БЪЛГАРИЯ.

Е, ти не цениш Димчо, че е загинал за ТВОЯТА БЪЛГАРИЯ.
А знаеш ли, че ако не бяха партизаните, Пловдив днес щеше да е Филипополис?

Така че спри да говориш против Димчо Дебелянов и против комунистите - те ти построиха България, та имаше и за такива като тебе, дето рипАха по сини митинги, да трошат и да остане и след трошенето ви.

Искаш ли да почнем пререкание на основата на някакви незнайно откъде изникнали безпочвени обвинения? Които се дължат на това, че първо човекът дето ме е прочел, нещо е ошашавел и си нема и понятие какво съм казал. А това което аз съм казал е пределно ясно. Даже и kvg55 ме разбра. Ама не иска да ти обясни и на тебе, че си някъде на Марс.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: blog13
Категория: Политика
Прочетен: 972179
Постинги: 836
Коментари: 2270
Гласове: 1041
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930