Постинг
17.12.2021 12:46 -
Световната парична реформа предстои. След инфалцията на лева, предстои рязкото му поскъпване.
Да повторим отново, какво се случва и как аферата КОВИД19 представлява само етап от полит икономическото взаимодействие в света.
Развитието на световната цивилизация се свежда до промяна на най-базовите съотношения.
Първото съотношение е съотношението между количеството на базовите за живота на човека природни ресурси и количеството на хората. Количеството на хората се повишава, количеството на базовите природни ресурси намалява. Това е най-лошото.
Второто съотношение е количеството на хората които са на върха на световната йерархия и които са в географията на САЩ и ЕС и хората от останалия свят. Количеството на хората в САЩ и ЕС се повишава. Това означава, че консумацията на базови природни ресурси, към които се добавя човешки труд от базовата част на човешката йерархия се повишава. Тоя процес е свързан с урбанизационния натиск към центъра на системата, поради предшестващото прехвърляне на ресурси в центъра и повишения стандарт на живота в центъра. В последните двайсетина години, преградите пред емиграцията бяха свалени и той даже бе стимулиран, което означава, че тия които управляват, реално разрушават досегашния имперски център.
Третото съотношение е съотношението между количеството на стоките на световния пазар и количеството на парите в обръщение, чрез които се извършва стоковото обръщение. Цената на всички стоки е точно равна на цената на всички пари. Това означава, че количеството на всички стоки е точно равна на количеството на всички пари. Това означава, че ако количеството на всички пари се повишава по-бързо от количеството на всички стоки, парите се обезценяват. Обезценването на парите не може да продължи безкрайно. То означава, че всъщност става все по-видимо, че парите не са пари - загубват всичките си основни функции, особено най-важната - да бъдат мерна единица при размяната. Не е възможно да бъдат мерна единица, ако не остават неизменни, подобно на еталоните за тегло които се съхраняват в еди кое си прочуто европейско мазе, от платино иридиева сплав и т.н.
Обезценяването на парите може да се види много лесно, като се погледне графиката с цената на златото от момента на директивното обявявяване на долара за валута хегемон през 45 година, когато САЩ са поели ангажимент да разменят всеки 35 долара срещу една унция злато.
Наличието на създадна от върхушката валутна система с хегемон долара (валутата на еди коя си география), означава, че количеството на тая валута се повишава най-много, като обезценяването на всичките пари в обращение е в по-голяма сметка за останалите.
Независимо от това обаче, обезценяването на парите е обезценяване на съвкупното количество на парите в обращение. Увеличаването на доларовата валутна зона, означава съвсем сигурно обезценяване в най-голяма степен на долара. Следователно когато дойде момента за паричната реформа, ще бъде достатъчно да бъде изхвърлена от пазара валутата която е в най-голяма количество. Това ще стане по съвсем естествен начин, когато протекциите за тая валута на световните пазари от финансово политическата световна върхушка бъдат свалени. След което доларът рязко ще се обезцени и ще започне да се връща към пазара на САЩ, където ще се образува хипер инфлация и сериозни катаклизми, особено на фона, че чрез долара, вече няма да е възможно да се прехвърлят към САЩ на стоки от останлия свят.
В тая ситуация количеството на останалите валути рязко ще намалее. И следователно цената на остналите валути ще се повиши неколкократно или многократно. Оттам и цените на стоките ще намалеят многократно. Неизвестните които остават са, дали ще има и други валути, които ще последват примера на долара и кои ще бъдат те? Следва да ги търсиме всред валутите които са в прекалено голямо количество, поради безконтролна емисия. Т.е. това с много голяма вероятност е еврото. Но не е съвсем сигурно. Освен това ако еврото също се срине и свие до маргинална валута, не се знае в каква степен ще стане това.
Другото което не е ясно, е коя география ще бъде номинирана от световната върхушка за бъдещ имперски център. Това е много важно, защото валутата именно на тая география ще бъде и номинирана за валута хегемон и пред нея ще се издигнат бъдещи протекции и привилегии.
Всичко това означава, че България е много възможен фаворит, поради това че се намира в идеалния географски център, т.е. това е СРеднодунавската и Долнодунавската равнина. А очертавщата се инициатива за отцепване (чрез две желязни завеси) на Трите морета, подсказва, че нещата се развиват точно в тая посока.
При това положение е твъде възможно, еврото в България никога да не бъде въведено. А левът, евентуално и регионалните валути на държавите от трите морета веднага след изхвърляне на долара от световния пазар ще повишат цената си.
В случай, че еврото все пак бъде въведено, това ще означава, че именно еврото ще се превърне във валута хегемон. Но това е малко вероятно, не само поради голямото количество на еврото, но и поради голямото количество на народите в Западна Европа, които са народи консуматори и чиято издръжка е твърде скъпа за останалия свят, от който се прехвърлят базовите ресурси - най-вече суровини, които именно са най-скъпото нещо, защото намаляват като предлагане в сравнение с увеличаващото се търсене (броят на хората които ги консумират се увеличава).
Поради всичките тия причини и логика, това което предстои в близко бъдеще може и да е инфлация на лева, но в бъдеще предстои дефлация на лева и то много сериозна. А политическото театро което гледаме и в момента в парлемента с обявяването на някакви мораториуми на цените и сравненията с виденовата зима са само прах в очите на хората с цел да се съберат повече левове, като същевременно съвкупният стандарт на населението, ще се повиши. И това нещо, за кой ли път в истоирията на човечеството хич даже няма да се случи, чрез прословутите механизми на свободния пазар.
Това което се случи беше дълъг процес на полит-икономическите световни монополи. На първи етап, чрез валутната система те прехвърляха блага от целия свят към имперския център. Впоследствие издръжката на тоя център ставаше все по-трудна. А накрая когато стана невъзможна, те форсираха естествените урбанизационни процеси на емиграция, а напоследък обявиха и КОВИД19 с основна цел да бъдат блокирани доставките на стоки към центъра с едновременно повишение на парите в обращение.
Ще продължаваме да наблюдаваме все така с интерес.
Развитието на световната цивилизация се свежда до промяна на най-базовите съотношения.
Първото съотношение е съотношението между количеството на базовите за живота на човека природни ресурси и количеството на хората. Количеството на хората се повишава, количеството на базовите природни ресурси намалява. Това е най-лошото.
Второто съотношение е количеството на хората които са на върха на световната йерархия и които са в географията на САЩ и ЕС и хората от останалия свят. Количеството на хората в САЩ и ЕС се повишава. Това означава, че консумацията на базови природни ресурси, към които се добавя човешки труд от базовата част на човешката йерархия се повишава. Тоя процес е свързан с урбанизационния натиск към центъра на системата, поради предшестващото прехвърляне на ресурси в центъра и повишения стандарт на живота в центъра. В последните двайсетина години, преградите пред емиграцията бяха свалени и той даже бе стимулиран, което означава, че тия които управляват, реално разрушават досегашния имперски център.
Третото съотношение е съотношението между количеството на стоките на световния пазар и количеството на парите в обръщение, чрез които се извършва стоковото обръщение. Цената на всички стоки е точно равна на цената на всички пари. Това означава, че количеството на всички стоки е точно равна на количеството на всички пари. Това означава, че ако количеството на всички пари се повишава по-бързо от количеството на всички стоки, парите се обезценяват. Обезценването на парите не може да продължи безкрайно. То означава, че всъщност става все по-видимо, че парите не са пари - загубват всичките си основни функции, особено най-важната - да бъдат мерна единица при размяната. Не е възможно да бъдат мерна единица, ако не остават неизменни, подобно на еталоните за тегло които се съхраняват в еди кое си прочуто европейско мазе, от платино иридиева сплав и т.н.
Обезценяването на парите може да се види много лесно, като се погледне графиката с цената на златото от момента на директивното обявявяване на долара за валута хегемон през 45 година, когато САЩ са поели ангажимент да разменят всеки 35 долара срещу една унция злато.
Наличието на създадна от върхушката валутна система с хегемон долара (валутата на еди коя си география), означава, че количеството на тая валута се повишава най-много, като обезценяването на всичките пари в обращение е в по-голяма сметка за останалите.
Независимо от това обаче, обезценяването на парите е обезценяване на съвкупното количество на парите в обращение. Увеличаването на доларовата валутна зона, означава съвсем сигурно обезценяване в най-голяма степен на долара. Следователно когато дойде момента за паричната реформа, ще бъде достатъчно да бъде изхвърлена от пазара валутата която е в най-голяма количество. Това ще стане по съвсем естествен начин, когато протекциите за тая валута на световните пазари от финансово политическата световна върхушка бъдат свалени. След което доларът рязко ще се обезцени и ще започне да се връща към пазара на САЩ, където ще се образува хипер инфлация и сериозни катаклизми, особено на фона, че чрез долара, вече няма да е възможно да се прехвърлят към САЩ на стоки от останлия свят.
В тая ситуация количеството на останалите валути рязко ще намалее. И следователно цената на остналите валути ще се повиши неколкократно или многократно. Оттам и цените на стоките ще намалеят многократно. Неизвестните които остават са, дали ще има и други валути, които ще последват примера на долара и кои ще бъдат те? Следва да ги търсиме всред валутите които са в прекалено голямо количество, поради безконтролна емисия. Т.е. това с много голяма вероятност е еврото. Но не е съвсем сигурно. Освен това ако еврото също се срине и свие до маргинална валута, не се знае в каква степен ще стане това.
Другото което не е ясно, е коя география ще бъде номинирана от световната върхушка за бъдещ имперски център. Това е много важно, защото валутата именно на тая география ще бъде и номинирана за валута хегемон и пред нея ще се издигнат бъдещи протекции и привилегии.
Всичко това означава, че България е много възможен фаворит, поради това че се намира в идеалния географски център, т.е. това е СРеднодунавската и Долнодунавската равнина. А очертавщата се инициатива за отцепване (чрез две желязни завеси) на Трите морета, подсказва, че нещата се развиват точно в тая посока.
При това положение е твъде възможно, еврото в България никога да не бъде въведено. А левът, евентуално и регионалните валути на държавите от трите морета веднага след изхвърляне на долара от световния пазар ще повишат цената си.
В случай, че еврото все пак бъде въведено, това ще означава, че именно еврото ще се превърне във валута хегемон. Но това е малко вероятно, не само поради голямото количество на еврото, но и поради голямото количество на народите в Западна Европа, които са народи консуматори и чиято издръжка е твърде скъпа за останалия свят, от който се прехвърлят базовите ресурси - най-вече суровини, които именно са най-скъпото нещо, защото намаляват като предлагане в сравнение с увеличаващото се търсене (броят на хората които ги консумират се увеличава).
Поради всичките тия причини и логика, това което предстои в близко бъдеще може и да е инфлация на лева, но в бъдеще предстои дефлация на лева и то много сериозна. А политическото театро което гледаме и в момента в парлемента с обявяването на някакви мораториуми на цените и сравненията с виденовата зима са само прах в очите на хората с цел да се съберат повече левове, като същевременно съвкупният стандарт на населението, ще се повиши. И това нещо, за кой ли път в истоирията на човечеството хич даже няма да се случи, чрез прословутите механизми на свободния пазар.
Това което се случи беше дълъг процес на полит-икономическите световни монополи. На първи етап, чрез валутната система те прехвърляха блага от целия свят към имперския център. Впоследствие издръжката на тоя център ставаше все по-трудна. А накрая когато стана невъзможна, те форсираха естествените урбанизационни процеси на емиграция, а напоследък обявиха и КОВИД19 с основна цел да бъдат блокирани доставките на стоки към центъра с едновременно повишение на парите в обращение.
Ще продължаваме да наблюдаваме все така с интерес.
Следващ постинг
Предишен постинг
Няма коментари

